poniedziałek, 25 lutego 2019

#50 Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności - Tomás Navarro



Kintsugi, kintsukuroi jest dawną sztuką japońską odbudowy tego, co zostało zniszczone. Gdy uszkodzi się ceramika, mistrzowie kintsugi naprawiają ją, używając złota oraz pozostawiając ślady swoich działań, ponieważ ich zdaniem taki przedmiot jest jednocześnie symbolem kruchości, siły i piękna.

Kintsugi, jak czerpać siłę z życiowych trudności to książka-poradnik, który inspiruje do spojrzenia na przeciwności losu jak na kolejne szanse na rozwijanie się i wewnętrzne wzbogacenie, by w dalszej perspektywie stać się silniejszym człowiekiem. Tytułowe kintsugi dosłownie oznacza złote łączenie, a w praktyce stanowi japońską sztukę naprawy potłuczonych wyrobów ceramicznych. Polega na łączeniu elementów potłuczonego naczynia za pomocą laki z dodatkiem sproszkowanego metalu szlachetnego, najczęściej złota. Nie jest to technika, która ma ukrywać pęknięcia - łączenia najczęściej są bardzo dobrze widoczne.

Podobnie jak japońskie kintsugi, filozofia, którą kieruje się Navarro zakłada, że wszelkie życiowe niepowodzenia i przeciwności losu są znakiem, że życie wymaga zmiany, a bólu nie należy ignorować. Wręcz przeciwnie - należy dać mu wybrzmieć, aby w przyszłości zaprocentował, nawet jeśli będzie tworzył nierówne i grube łączenia jak w kintsugi.

Drogi Sokei, kwintesencją życia jest jego doświadczanie. Żyj intensywnie, pracuj nad każdą misą z nieskończoną miłością, wiedząc, że jeśli rozbiją się życie lub misa, będziesz mógł je naprawić - słowa Chojiro rozbrzmiewały  głowie Sokei raz za razem.


Książka-poradnik napisana przez Navarro, to zbiór wskazówek, jak w trudnościach odnaleźć siłę i piękno, by pomogły w codziennych niełatwych sytuacjach i w tym, co przyniesie los. Nie jest to kolejna publikacja człowieka, który jest domorosłym couchem, ale jest to osoba, która z wykształcenia jest psychologiem specjalizującym się w tematyce siły emocjonalnej. Przekłada japońską sztukę kintsugi na teorię wykorzystywania bólu emocjonalnego jako narzędzia do własnego rozwoju. Zgodnie z tą koncepcją, należy pozwolić działać bólowi i nie należy go ignorować.

Książkę rozpoczyna historia Sokei, która w bardzo przystępny sposób wprowadza czytelnika w sztukę kintsugi. W dalszej kolejności mamy trzy części: pierwsza traktuje o ważności przeciwności w istnieniu człowieka, sposobach reakcji i ich oddziaływaniu na zdrowie i egzystencję człowieka, druga koncentruje się metodzie naprawiania życia, a trzecia to zestawienie historii, które dotykają społeczeństwa bez względu na kontynent, który zamieszkują. Poznajemy między innymi Carlę, która swojej pracy oddawała całą siebie, a mimo to została zwolniona, czy też Marię, która została zdradzona.


Istnieją trzy rodzaje zmian: na lepsze, na gorsze i te o niepewnym charakterze. Kiedy zmieniamy samochód na nowy, jest to bez zwątpienia zmiana na lepsze. Kiedy przeprowadzamy się z nowego domu do starego i w złym stanie, zmiana niewątpliwie następuje na gorsze. Istnieje jednak wiele zmian o niejasnym charakterze. które w zależności od tego, jak je wykorzystamy, mogą prowadzić ku lepszemu lub być zmianami na gorsze.


Navarro napisał książkę, która przede wszystkim może dawać nadzieję. Nadzieję na to, że mimo przeciwności losu, człowiek jest w stanie sobie poradzić w każdej sytuacji. Nie namawia do tego, aby żyć złudzeniami i wypierać trudne sytuacje i emocje - wręcz przeciwnie, sugeruje by każde z nich przeżyć i każdemu dać wybrzmieć. Navarro jako psycholog daje także wiele podpowiedzi jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach i jak radzić sobie z własnymi emocjami. Na całe szczęście nie jest to zestaw gotowych rad, a jedynie sugestie.

Ocena:



Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu MUZA.



mo.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

#77 Pamiętnik księgarza - Shaun Bythell

Jedną z nielicznych klientek była kobieta, która przez dziesięć minut spacerowała po sklepie, po czym podeszła do kasy i zapytała: &quo...

Popularne posty