czwartek, 26 kwietnia 2018

#5 Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt. (Does It Fart?: The Definitive Field Guide to Animal Flatulence) - Nick Caruso, Dani Rabaiotti




Tytuł: Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt.
(Does It Fart?: The Definitive Field Guide to Animal Flatulence)
Autor: Nick Caruso, Dani Rabaiotti
Ilustracje: Ethan Kocak
Wydawnictwo: Insignis Media



Ocena:




Robią to psy. Robią to krocionogi. Kiedyś robiły to dinozaury. I robisz to ty, w przeciwieństwie do ośmiornic. Być może robią to także pająki, ale pewności nabierzemy dopiero w toku dalszych badań. Nie robią tego ptaki, chociaż mogłyby, gdyby tylko chciały. A śledzie robią to po to, by się porozumiewać.

No to tak… Książka o puszczaniu bąków, ale, jak się okazuje, jest to najczęściej zadawane pytanie jeśli chodzi o zwierzęta. Zdecydowanie pokazuje to hasztag #doesitfart.

Szczerze mówiąc, do tej publikacji zabierałam się jak pies do jeża. Dwa razy przed pójściem do kasy, odkładałam książkę na półkę, bo nie sądziłam, że oprócz świetnego marketingowo tytułu, może mi zaproponować coś więcej. Ale, jak mawiają, do trzech razy sztuka - za trzecim podejściem zajrzałam na losowo wybraną stronę, a tam przeczytałam:

Jednorożce nie istnieją, ale gdyby istniały, z pewnością by pierdziały. Naukowcy nie są jednak zgodni co do tego, czy pierdziałyby tęczą i brokatem.





Tak na dobrą sprawę, temat pierdzenia (lub, jak kto woli, puszczania bąków) jest tematem wstydliwym - przez całą edukację w szkole nie porusza się go w ogóle, jeśli chodzi o świat zwierząt, a jeśli chodzi o ludzi, to, w przypadku kobiet, legendy głoszą, że w ogóle tego nie robią, a z mężczyznami nie wiadomo jak jest ;) Rzecz jest bardzo ludzka i codzienna, jednak nie rozmawiamy o tym, a jeśli już, to robimy sobie z tego śmieszki heheszki.

Czy to pierdzi? jest publikacją naukową, która skupia się na opisaniu tego, co siedzi we wnętrznościach zwierząt, począwszy od budowy układu trawiennego, poprzez sam proces trawienia aż w końcu przechodzi do sedna książki, czyli gazów - porusza kwestie zarówno zapachowe, jak i kwestie akustyczne. I co najważniejsze, wyjaśnia, czym tak naprawdę jest pierdzenie. Na całe szczęście nie jest to nudny i schematyczny opis czynności widzianej z punktu biologicznego, ale jest to pewien punkt zaczepienia, który został rozszerzony o kontekst historyczny, a także ewolucyjny.

Z książki dowiadujemy się nie tylko tego, że krowy powodują jedną trzecią emisji gazów cieplarniany w rolnictwie, ale też skąd wzięły się legendy o istnieniu jednorożców, czy też jak świnki morskie przybyły do Europy  i jak stworzyły tak wielkie populacje. Autorzy opisują kilkadziesiąt gatunków zwierząt, ale odnoszą się także do wymarłych dinozaurów i do homo sapiens.

Książka została napisana w oparciu o pracę kilkudziesięciu naukowców z całego świata, którzy zdradzili wiele zaskakujących faktów z życia zwierząt, ale jest to pozycja, w której znajdziemy bardzo dużo dystansu i świetnego humoru sytuacyjnego. Całość została opatrzona świetnymi rysunkami Ethana Kocaka, które idealnie wpisują się w treść.

Dawno się tak nie uśmiałam, jak podczas czytania Czy to pierdzi?, dlatego polecam książkę zarówno dużym, jak i małym. Tym, którzy interesują się zwierzętami, ale i tym niezainteresowanym, bo to naprawdę bardzo wartościowa publikacja popularno-naukowa, a poza tym, momentami to kupa śmiechu ;)







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

#77 Pamiętnik księgarza - Shaun Bythell

Jedną z nielicznych klientek była kobieta, która przez dziesięć minut spacerowała po sklepie, po czym podeszła do kasy i zapytała: &quo...

Popularne posty